Close

JAK SIĘ PRAWIDŁOWO PRZYGOTOWAĆ DO EKSTRAKCJI?

W celu prawidłowego przygotowania się do usunięcia zęba należy:

- wypocząć
- koniecznie przed tą wizytą zjeść posiłek
- przyjąć leki- te które przyjmujemy stale- chyba że lekarz zaleci inaczej
- spróbować zaufać swojemu lekarzowi

JAK ZACHOWAĆ SIĘ PO EKSTRAKCJI ZĘBA?

Po zabiegu usunięcia zęba:

- zaleca się stosować zimny okład na twarz do 2-3 godzin po zabiegu
- nie należy ogrzewać twarzy po stronie ekstrakcji (nie spać na tej stronie) - usuwamy opatrunek po około 30 min. po zabiegu
- nie wolno jeść i pić przez 2 godziny po zabiegu
- w dniu zabiegu przyjmujemy tylko letnie , półpłynne pokarmy - w dniu zabiegu nie wolno płukać ust
- należy koniecznie wstrzymać się od palenia papierosów
- w razie wystąpienia dolegliwości bólowych po ustąpieniu znieczulenia miejscowego można zastosować dostępne na rynku bez recepty środki przeciwbólowe - z wyjątkiem preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy np. Aspiryna , Polopiryna.

KRWAWIENIE PO USUNIĘCIU ZĘBA?

Zabieg chirurgiczny zawsze jest związany z krwawieniem. Prawidłowo okres krwawienia trwa kilka do kilkunastu minut - czyli do momentu aż w zębodole utworzy się skrzep. Jeżeli krwawienie się przedłuża uznawane jest to za stan nieprawidłowy. Może on mieć różne przyczyny ogólne np. skazy krwotoczne , działanie leków lub miejscowe np.zranienie w okolicy rany, uraz kości. Niezależnie od przyczyny w razie przedłużonego krwawienia należy niezwłocznie zgłosić się do gabinetu w celu otrzymania pomocy.

CO TO JEST SUCHY ZĘBODÓŁ?

Suchy zębodół to częste powikłanie po usunięciu zęba, którego istotą jest brak skrzepu w zębodole. Skrzep nie wytworzył się lub został z zębodołu wypłukany. Często możliwe jest dołączenie się też zakażenia bakteryjnego. Objawy pojawiają się zazwyczaj 2-3 dni po zabiegu. Są to silne , rwące bóle promieniujące do ucha i skroni. Często występują one w nocy. Może wystąpiż gorączka i ogólne osłabienie. Dolegliwości mogą utrzymywać się nawet do 2 tygodni. W sytuacji pojawienia się w/w objawów należy koniecznie zgłosić sie do gabinetu. Wykonane tam przez lekarza lecznicze zabiegi przyspieszą gojenie się rany i złagodzą dolegliwości bólowe.