Close

Pedodoncja

STOMATOLOGIA DZIECIĘCA

1. Pierwsza wizyta u dentysty to duże przeżycie dla rodziców. To jak ona będzie wyglądać w dużej mierze zależy od Ciebie. Postaraj się przygotować swoje dziecko: przede wszystkim nie wolno przenosić swoich negatywnych odczuć na psychikę dziecka. Nie mów w jego obecności, że boisz się dentysty, że np. ostatnio bardzo cię bolało. Nie wolno też dziecka straszyć. Stwierdzenia w rodzaju: "Jeśli nie umyjesz ząbków albo nie zjesz serka, to popsują ci się ząbki i pójdziemy do dentysty", wyzwolą u dziecka lęk przed lekarzem.

Postaraj się porozmawiać z dzieckiem - najlepiej na długo przed wizytą. Nie opowiadaj dziecku od razu wszystkiego - staraj się dzień po dniu dawkować informacje. Nie strasz go! Postaraj się przekazywać pozytywne emocje. Bądź jednak z dzieckiem szczery - jeśli Twoja pociecha poczuje się oszukana, to może stracić zaufanie i zniechęcić się do wizyt w gabinecie. Tłumacz spokojnie co będzie się działo i odpowiadaj na jego pytania. Z pomocą rodzicom przychodzą bajki: w formie książkowej lub filmowej.

2. Przyjdź z dzieckiem na wizytę adaptacyjną.
Wizyta adaptacyjna dziecka w gabinecie stomatologicznym powinna być ciekawa, poznawcza i nie związana z bólem. Powinna się odbyć odpowiednio wcześnie - zanim jeszcze pojawią się pierwsze potrzeby leczenia. Chcemy na takiej wizycie przyzwyczaić dziecko do nowego otoczenia oraz nawiązać kontakt między zespołem w gabinecie i małym pacjentem. Ułatwi to nam współpracę z dzieckiem, a Maluchowi umożliwi zachowanie zdrowego uśmiechu na długie lata.

3. Dla naszych małych pacjentów oferujemy wypełnianie mlecznych zębów kolorowymi wypełnieniami.

Każde dziecko może samodzielnie wybrać kolor : złoty, srebrny , niebieski, różowy, zielony, pomarańczowy lub cytrynowy. Materiał ten uwalnia fluor i ma minimalną ścieralność. Kolorowe wypełnienia cieszą się ogromną popularnością wśród najmłodszych pacjentów. Zachęcają dzieci do kolejnych wizyt, ułatwiają współpracę i sprawiają że zabiegi w gabinecie stomatologicznym nie są dla dzieci stresującym przeżyciem, a miłą przygodą.

4. Warto pamiętać o lakierowaniu i lakowaniu zębów u dzieci, co wzmocni szkliwo i zapobiegnie powstawaniu próchnicy. Lakowanie i lakierowanie - patrz PROFILAKTYKA.

5. W czasie wizyty oceniamy potrzeby higieniczne młodego pacjenta i instruujemy Go oraz rodziców jak prawidłowo myć ząbki i dbać o higienę jamy ustnej.